Ömer Çelik

Yazılımcının Günlüğü

SharePoint 2013 Kurumsal İçerik Yönetimi

SharePoint‘teki Kurumsal İçerik Yönetimi (ECM) olanakları, kurumlar için her zaman önemli bir konuydu. Bu konu SharePoint’in yeni sürümü olan 2013 sürümü ile birlikte daha da heyecan verici bir hale geldi.

Gartner’ın Kurumsal İçerik Yönetimi için yaptığı Magic Quadrant araştırmasında SharePoint ile lider konumda bulunan Microsoft, yaptığı AR-GE çalışmaları sonucunda bu alanda sunduğu önemli yeniliklerle pazarda daha da iyi bir yerlere gideceği mesajını vermiş oldu. Peki, hangi yeniklerden bahsediyoruz? İşte şimdi de bunlara göz atacağız. İlk olarak en çok ilgi çeken 5 özellikle başlayalım:

Yeni SharePoint 2013’ün Kurumsal İçerik Yönetimi için En İyi Beş Özelliği

Aralık ayında SharePoint 2013 piyasaya harika yeni özellikler ve iyileştirmelerle sunuldu. Bu yazıda özellikle SharePoint’in belge yönetimi konusunda en önemli yeni (veya iyileştirilmiş) özelliklerine odaklanacağım.

Tarayıcıya Sürükle ve Bırak

Artık SharePoint’te belgelerinizi direkt olarak belge kütüphanesine sürükleyebiliyorsunuz!! Hem de SharePoint’te desteklenen her türlü tarayıcıyı / platformu kullanmanız mümkün.


SkyDrive Pro

SkyDrive veya DropBox kullanan ofis dışında çalışan personeliniz var mı? Hayır diyorsanız bunu bir daha düşünmeniz gerekebilir. Bu genel bulut depolama çözümlerinden kaynaklanabilecek kurumsal veri sızmalarından endişeleniyor musunuz? Cevabınız evetse, SharePoint 2013, Office 2013 Pro Plus ve birlikte gelen SkyDrive Pro çözümlerini kullanmak isteyebilirsiniz. SkyDrive Pro, kullanıcıların kişisel site içeriğini veya herhangi bir belge kütüphanesini yerel bilgisayarları ile eşitlemesine imkân veriyor. SkyDrive Pro, temelde Groove/SharePoint Workspace’in gelişmiş hali ve tüketiciler için sunulan SkyDrive ve DropBox gibi çalışmakta ve arka planda sessizce dosyaları senkronize ediyor. Ayrıca her zaman alışkın olduğunuz Windows Explorer üzerinden kolayca kullanılabiliyor.
 

Dilimlenmiş Depolama

SharePoint 2010′da belge sürümlerini kullanırken bir belgede (ve hatta meta verisi üzerinde) yapılan herhangi bir değişiklik SharePoint’in her bir sürüm için tam bir kopya kaydetmesine yol açıyor. SharePoint 2013, içerik veri tabanında ikili nesneler için, dilimlenmiş depolama olarak adlandırılan yeni bir depolama mekanizması kullanıyor. Sonuç olarak tam kopyaların kaydı yerine sadece belge sürümleri arasındaki farkların tutuluyor. Bu özellik SharePoint’in kaydedebildiği tüm belge türleri için geçerli ve SharePoint depolama gereksinimlerinizi ciddi şekilde etkileyebiliyor.


Hızlı Düzenleme

Veri Sayfası görünümü artık Hızlı Düzenleme adıyla karşımızda ve şimdi de Yönetilen Meta Verilerle çalışıyor. Meta verileri toplu olarak düzenleme geri döndü!
 

Otomatik Olarak Yönetilen Özellikler

SharePoint 2010′da sadece site sütunları yönetilebilir özellikler olarak özellikle tasarlanmıştı ve arama iyileştiricileri olarak karşımıza çıkmaktaydı. Yönetilen Meta Veri sütunları otomatik olarak yönetilebilir özellikler olarak çalışsa da, karmaşık denilebilecek bir yapılandırma için gerekli diğer sütunlar bunların arama iyileştiricileri olarak işlev görmesine yol açıyordu. SharePoint 2013′te tüm özgün site sütunları otomatik bir şekilde yönetilebilir özellikler olarak çalışıyor. Bu küçük bir değişiklik olarak görülebilse de genel kullanıcılar üzerindeki etkisi küçümsenmemeli. Kullanıcılar artık ilave hiçbir yapılandırma olmadan aramalarını ilgili terminolojiyi kullanarak daraltabilecek.

Bonus! Arama Sonuçları Vurgulama Paneli

SharePoint 2013′te farenizi belli bir sonuç üzerine getirdiğinizde panelden zengin bilgiler elde edebiliyorsunuz. Office belgeleri köprülerin de dahil olduğu önizlemeler bile gösteriyor ve bu bağlantılara tıkladığınızda belgenin gövdesinin içerisinde direkt olarak sonuca gidebiliyorsunuz.


Bu özelliklere hızlı bir göz attıktan sonra şimdi kurumsal içerik yönetimi konusunu biraz daha detaylandıralım.


SharePoint 2010 ve SharePoint 2013′te Kurumsal İçerik Yönetimi (ECM)

2010 sürümünde Microsoft gerçekten de geleneksel ECM yeteneklerini yeni sosyal yeteneklerle aynı platformda birleştiriyordu. Kurumsal sosyal ağlarının etkisi Microsoft açısından büyük bir dönüşümdü ve bunu 2010 Office / SharePoint ürünlerindeki birçok özellikle ortaya koyuyordu.

Fakat bu değişimin üzerinden 3 sene geçti ve birçok şirket en basit ifadeyle kurumsal sosyal ağlar (ki daha önce blogta bu konuya http://blog.microsoft.com.tr/yeni-sharepoint-ile-is-hayatinda-sosyal-olmak.html makalesinde yer vermiştik) konusunda bilgi sahibi oldu. Doğal olarak bu alana yatırım yapma konusunda yollar arayan şirketlerin sayısı da arttı. 2013 sürümünde kurumsal içerik yönetimi, birleşik bir platform sağlama ve kullanılabilirlik üzerine yoğunlaşıyor. Bu da, yıl içinde yepyeni ürünler sunan Microsoft’un tüm amiral gemisi ürünlerinde daha temiz ara birimler ve daha iyi kullanılabilirlik konusundaki mesajıyla örtüşüyor.


SharePoint’te Kurumsal İçerik Yönetimi: Oluştur, Kontrol Et, Koru

Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse SharePoint’in sunduğu olanaklar üç ana başlık ile özetleniyor: Oluştur, Kontrol Et ve Koru.

Oluştur: İçerik Oluşturma ve Erişim

Oluşturma ayağı tamamen içerik oluşturma ve erişim üzerine kurulu. Microsoft, SharePoint ile ekip sitelerindeki birleşik görünümler üzerinden belgeleri ve e-postaları bulmayı daha kolay bir hale getiriyor. Kurumsal sosyal ağlar alanında, haber akışları ilgi duyduğunuz alanlarda iş arkadaşlarınızın nasıl çalıştığını anlamanız konusunda çok daha etkili. Kurumsal sosyal ağlar özelliklerinin kullanımı çok daha kolay ve büyük sosyal ağlarla benzerlikler gösteriyor ve SharePoint içerisinde neredeyse her şeyi takip edebiliyor ve hatta Twitter’daki gibi yorumlar ve hastag’ler kullanabiliyorsunuz.

Kontrol: Yönetim ve Arama ile Oluşan Deneyimler

İkinci ayak olan kontrol hem yönetim hem de arama ile oluşan kullanıcı deneyimleriyle ilgili. Örneğin bir belge Windows Explorer’dan doğrudan SharePoint’e, herhangi bir başka pencere yüklemek veya meta veri uygulamak zorunda kalmadan sürüklenip bırakılabiliyor. Ayrıca aynı anda direkt olarak SharePoint üzerinden birden fazla belge düzenlenebilirken, belgelere 2010′dan farklı olarak çeşitli meta veri türlerini uygulamak ta mümkün.

Spesifik olarak yönetilen meta verileri toplu olarak kütüphanedeki tüm belgelere kolayca uygulayabiliyorsunuz. Yine posta kutusundaki e-postalarınızı, bir ekip sitesindeki SharePoint belgeleriyle birleştirilebilen Exchange site posta kutularına kolayca sürükleyip bırakabiliyorsunuz. Bu bölümde en önemli yeniliklerden birisi de herhangi bir tutma ilkesinin SharePoint’teki belgelere ve ayrıca Exchange site posta kutusuna uygulanıyor oluşu.

SharePoint içerisindeki içerik sorgulama web bölümü ile yeni meta veri tabanlı navigasyon da heyecan verici yeniliklerden bir tanesi. Temel fikir görsel olarak çekici bir navigasyon oluşturmak için, halihazırda SharePoint içerisinde depolanan içerikle bu içeriğin terimleriyle uyumlu yönetilen meta veri terim kümesini kullanıyor oluşunuz. Ve son olarak, fakat aynı derecede önemli olarak, SharePoint 2013′ün HTML 5 video içeriği desteğini ve ayrıca haber akışına bir bağlantı gönderildiğinde otomatik olarak video tabanlı içeriği algılayabildiğini belirtmeliyiz.

Koruma: e-Bulma

Microsoft, e-Bulma konusunda oldukça önemli bir efor ortaya koymuş ve Microsoft ürünleri kullanan son kullanıcılar için gerçekten çok önemli fonksiyonlar eklemiş. Burada anahtar konumunda olan şey e-Bulma. Önceki konuda kısaca bahsettiğim gibi e-Bulma artık SharePoint içerisindeki belgeleri ve aynı zamanda Exchange üzerindeki ilişkili e-postaları kapsıyor.

SharePoint 2013 artık son kullanıcıların yasal veya herhangi bir başka sebeple tutulan içeriği bulmasına yardımcı olacak önemli ölçüde gelişmiş sorgu imkânları sunuyor. Aynı zamanda bir kullanıcının, bir sorgu sonrasında BT’yi fazla meşgul etmeden veri dönüşlerini dışarıya verme imkânı da bulunuyor. Sorguyla ilişkili içerik bir kez SharePoint’te bulunduktan sonra dışa aktarma SharePoint içerisindeki belgeleri, Exchange içerisindeki e-postaları kapsıyor, verileri bir Excel belgesi halinde ve internet sitelerini MHT görüntüsü olarak sunuyor. İlgili e-postalar bir PST içerisinde belgeler ve Excel dosyaları ile birlikte tutuluyor. Ve hatta uygunluk için EDRM XML formatında doğru bir beyan da veriyor.

Genel olarak bu e-Bulma özellikleri kurumların içerik yönetimindeki uyumluluk ve keşif ihtiyaçlarını karşılamak anlamında zengin çözüm setleri sunuyor.


Kaynak
Loading