Ömer Çelik

Yazılımcının Günlüğü

Microsoft Sharepoint 2010 Nedir?

Bu yazıda öncelikle genel anlamda sharepoint teknolojisi hakkında bilgi edineceğiz ve daha sonra yeniliklerle sharepoint server 2010’u ile neler yapabileceğimizi inceleyeceğiz.

SharePoint nedir?
SharePoint, Microsoft Office FrontPage teknolojilerini temel alan yeni bir üründür. Ürünün adı, Microsoft SharePoint Web siteleri oluşturmanın ve özelleştirmenin yanı sıra SharePoint teknolojileri üzerinde iş akışı kullanan uygulamalar oluşturmaya yönelik vurguyu yansıtır. Microsoft Services’ın bilgi yönetim platformudur. Bilgi Yönetim Araçları ise:
* Döküman Merkezleri
* İçerik Yönetimi (Web Content Management)
* Wiki
* Blog
* Forum
* Kurumsal Arama
* Sosyal Ağ İletişimi (Social Networking)
SharePoint Products and Technologies’in bir parçası olan Office SharePoint Designer ise bize ihtiyaç duyduğunuz güçlü araçları verir.
* Etkileyici ve ilgi çekici sayfalar oluşturma.
* Çeşitli kaynaklardan gelen verileri etkileşimli Web sayfalarında bir araya getirme.
* BT ile yönetilen bir ortamda, kullanımı kolay menüleri, görev bölmelerini ve sihirbazları kullanarak SharePoint Ürünleri ve Teknolojileri üzerinde zamanı verimli kullanan uygulamalar ve raporlama araçları geliştirme.
SharePoint Designer ile FrontPage arasındaki farklar nelerdir?
SharePoint Designer, yeni nesil SharePoint Web siteleri oluşturma ve bunları özelleştirme konusunda yeni bir düzeyde destek sağlamak üzere FrontPage teknolojileri üzerinde geliştirilmiştir. SharePoint Designer, Windows SharePoint Services teknolojisinin temelinde yer alan ASP.NET, geçişli stil sayfaları ve Microsoft Windows Workflow Foundation gibi teknolojiler için kapsamlı bir düzenleme desteğine sahiptir.
SharePoint Designer ile Microsoft Expression Web arasındaki farklar nelerdir?
SharePoint önceliğini Web siteleri oluşturma ve bunları özelleştirme alanına verir. Expression Web ise standartlara dayalı Web siteleri oluşturmaya yönelik bir üründür. İki ürünün ortak olarak kullandığı teknolojiler vardır; bunlar arasında yüksek kaliteli tasarım önyüzü ile geçişli stil sayfası ve ASP.NET kapsamlı desteği de vardır.
Sonuçta SharePoint Designer, SharePoint sitelerini özelleştirmek için, etkileyici ve ilgi çekici siteler geliştirmekten bilgi izleme ve raporlamaya, çözüm ve iş akışları geliştirmeye kadar çeşitli alanlarda temel araç olarak kullanılabilir. SharePoint Designer 2007 artık ücretsiz. Buradan indirerek inceleyebilirsiniz.
Şimdi de SharePoint Server’ın özelliklerini inceleyelim.
SharePoint Server uygulaması, Microsoft Office sistemi yazılımlarının bir parçası olan yeni bir sunucu uygulamasıdır. Kurum içi işbirliği yapmaya olanak sağlayabilir, içerik yönetimi özellikleri sunabilir, iş süreçlerini yürürlüğe koyabilir ve kuruluş hedef ve süreçlerinde esas olan bilgilere erişim sağlayabilir.
Bir kuruluşa ait portal siteleri veya Internet’te bulunma siteleri gibi kuruluş düzeyinde siteler ya da içerik depoları veya toplantı çalışma alanları gibi branş siteleri oluşturmak mümkündür. Bu siteler, kuruluşunuz içinde veya dışında bulunan kişilerle işbirliği yapmanıza veya bilgi paylaşmanıza olanak sağlar. SharePoint Server uygulaması Microsoft Office sistemindeki diğer program ve sunucularla verimli çalışacak şekilde tasarlanmıştır.
Örneğin,
* Bir PowerPoint uygulamasıyla, sharePoint Server sitesindeki diğer kullanıcılarla paylaşılabilecek PowerPoint slaytlarından oluşan bir kitaplık oluşturabilirsiniz.
* Bir Access uygulamasıyla, SharePoint listesini çevrimdışı durumda alıp, Access uygulamasındaki raporlama özelliklerini kullanarak verileri görüntüleyebilir ve raporlar oluşturabilirsiniz.
* Outlook kullanıyorsanız, belge kitaplıklarını çevrimdışı durumda alabilirsiniz. SharePoint klasörleri tıpkı diğer Outlook klasörleri gibi görünür.
* InfoPath ile, tarayıcı uyumlu form şablonları tasarlayabilir, bunları SharePoint Server sitesine yayımlayabilir ve bir Web tarayıcısında kullanılmalarını sağlayabilirsiniz.
* Excel’de, kullanıcıların bir tarayıcı kullanarak erişebilmesi için bir SharePoint sitesine çalışma sayfaları kaydedebilirsiniz.
* SharePoint Designer ile iş akışlarını yönetebilir, web sitelerini özelleştirebilir, dinamik içerikler katarak zenginleştirebilirsiniz.
SharePoint Server 2010 ile gelen yenilikler nelerdir?
Öncelikle SharePoin Server 2010 kurulumu yapmak için sistem gereksinimlerine göz atalım hemen;
* x64 bit sunucu : Sharepoint 2010 ile x86 bit sunucunuza güle güle diyebilirsiniz. Bildiğiniz gibi Microsoft x64 bit mimariye geçişleri hızlandırmış durumda.
* Windows Server 2008, elbette ki x64 bit / R2 olmalı.
* Son olarak SQL Server 2008 x64 bit
Ayrıca kurulum esnasında CD’den veya internet üzerinden bazı uygulamalar yüklenmeli. Bunları sıralayacak olursak;
* Application Server Role, Web Server (IIS) Role
* Microsoft SQL Server 2008 Native Client
* Microsoft “Geneva” Framework Runtime
* Microsoft Sync Framework Runtime v1.0 (x64)
* Microsoft Chart Controls for Microsoft .NET Framework 3.5
* Microsoft Filter Pack 2.0
* Microsoft SQL Server 2008 Analysis Services ADOMD.NET
Şimdi de SharePoint Server 2007’den farklı olarak sahip olduğu yenilikler nelerdir bir göz atalım. Aşağıda resimde sharepoint server 2007 ile sharepoint server 2010’un database yapıları görülmektedir.
Genel anlamda göze çarpan yeniliklerden bahsetmek gerekirse;
* Tarayıcı uyumluluğu : En çarpıcı özelliği belki de tüm tarayıcılara uyumlu olarak çalışması diyebiliriz.
* Ribbon Menü : Office 2007’den tanıdığımız menü yapısı sharepoint 2010’da da karşımıza çıkıyor. Bu sayede kullanım kolaylığı sağlayacağı kesin gibi görünüyor.
* Silverlight entegrasyonu : Daha önce eklenti olarak yüklenen silverlight, sharepoint 2010 da default olarak kurulur. Ayrıca bazı menüler de silverlight ile hazırlanmıştır.
* Temalar : Gelişmiş tema kütüphanesi sayesinde ve renk butonlarının desteği ile zengin temalar oluşturmaya olanak sağlıyor.
* MultiMedia : Sharepoint 2007’deki en büyük eksiklik media desteğinin zayıf olması idi. Sharepoint 2010’da tamamen yenilenmiş ve güçlendirilmiştir.
* Visual Studio 2010 eklentileri : Business Data Catalog özelliği, Business Connectivity Services olarak değiştirilmiş ve visual studio 2010 eklentileri ile
iş uygulamaları zenginleştirilmiştir.
* Visio Servisleri : Visio 2010 ile oluşturulan iş akışları sharepoint 2010 üzerine aktarılabiliyor.
* Workflow Servisleri : Sharepoint designer 2010 ile daha kapsamlı iş akışları oluşturulmasına olanak sağlıyor.
* Office Entegrasyonu ve Web Uygulamaları : Sharepoint 2007’de excel servisleri yer alıyorken, 2010’da word dosyalarına da web tabanlı erişim imkanı sağlanmıştır.
* Raporlama : Raporlama ve analiz toolları sayesinde daha planlı bir yapı oluşturulması sağlanmış.
* Arama Servisleri : Zenginleştirilmiş arama seçenekleri sayesinde ayrıntılı ve kapsamlı bilgi imkanları sunulmuş.

Loading